Настоящият ВСС е законно избран и конституционно уреден орган, който следва

...
Настоящият ВСС е законно избран и конституционно уреден орган, който следва
Коментари Харесай

Следователите: ВСС е законно избран, защо Сарафов да не е главен прокурор?

Настоящият Висш съдебен съвет е законно определен и конституционно организиран орган, който следва да извършва отговорностите си в цялостен размер. Висш съдебен съвет е единственият орган, очакван в Конституцията, който има обвързване и отговорност да определя кадровата политика в правосъдната власт, спазвайки процедурата и периодите за това.

Това се декларира в позиция на Управителния съвет на Камарата на следователите, разпратена тази заран до медиите, в която се упорства да се следва закона подобен какъвто е и да се избере нов основен прокурор. В позицията се визира най-вече номинацията на Борислав Сарафов за основен прокурор, само че се упорства да не се стопира и процедурата по желание на ръководител на Върховния административен съд.

Камарата на следователите отхвърлят аргумента за изтеклия мандат на Висш съдебен съвет, акцентирайки че самите магистрати не носят никаква виновност за това, както и с изминал мандат са и други органи в страната.

" Не е редно поради нечии конюнктурни ползи и безучастие Върховен административен съд и ПРБ да се окажат в сходна обстановка - без непрекъснати титуляри на постовете ръководител на Върховния административен съд и основен прокурор. Затова е належащо единственият виновен по Конституция орган, а точно Висш съдебен съвет, да извърши отговорностите си, без да се въздейства от напън и съображения оттатък правото. "

Позовавайки се на решение № 12 от 2022 година на Конституционния съд, Камарата на следователите приканват тези, които " опитват агресивно да постановат мнението, че този състав на Съвета не е законен да упражнява пълномощията си по желание на ръководител на Върховния административен съд и на основен прокурор, да не попречват действието и осъществяването на отговорностите му.

По мотив рецензията, че Борислав Сарафов остава единствен номиниран за поста основен прокурор и няма конкуренция и спортно начало, Камарата показва, че е имало опция да се повдигнат и други кандидатури, само че никой не го е направил.

Камарата на следователите припомнят и че Борислав Сарафов е магистрат от кариерата към този момент близо 30 години - бил е следовател, прокурор, заместител на основния прокурор, шеф на Националната следствена работа, която близо 6 години далновидно бе ръководена от него. " Той е един от нас, потвърдил се е като експерт и човек от системата, минал всички равнища в йерархията. "

В позицията се декларира още, че правосъдната промяна се е провалила и то по виновност на политиците, които вършат опити да се месят интензивно в правораздаването и работата на самостоятелните магистрати, прокурори и следователи. Но законът - добър или лощ, би трябвало да се съблюдава, както и " ние, магистратите, са ги изпълнявали ", макар че част от тези закони за изпразнили от наличие прокламираната правосъдна промяна.

Камарата на следователите в България удостоверява тезата си, че правосъдна промяна би било да се натовари с функционална подготвеност оптимално следствието, а не да се основават нови проверяващи органи, изключително в изпълнителната власт; да се отстрани формализма в процеса, който е спънка за реализиране на по-ускорено и дейно правосъдие; да се основат условия за работа на магистратите, които подсигуряват тяхната самостоятелност и безпристрастност и други

Освен това упорстват политиците да се вслушват в гласа на магистратите, когато считат да организират промяна, с цел да е тя същинска.

Процедурите за избор на административни ръководители в правосъдната система следва да продължат, с цел да може самата правосъдна система да действа съответно на съвремието и без разтърсвания.

Камарата на следователите подканя Народното събрание вече да извърши отговорностите си и да излъчи новите магистрати за Висш съдебен съвет, защото бездействието е нездравословно за всички.

Не единствено прокуратурата и съдът, само че и всички институции в страната, би трябвало да обединят напъните си за превъзмогване на провокациите пред българското правораздаване, изключително в изискванията на усложнена геополитическа конюнктура. Това е пътят да заслужат доверието на хората и да утвърдят върховенството на закона в Република България като член на Европейския съюз и цялата интернационална общественост, декларират в края на позицията си следователите.

 
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР